Finansowanie działalności gospodarczej a kredyt

Działalność gospodarcza wymaga często inwestowania dość znacznych nakładów finansowych w nowe przedsięwzięcia. Jeśli nie dysponujemy akurat wystarczającą kwotą gotówki, możemy o pomoc w finansowaniu działalności zwrócić się do banku. Obecnie banki mają w swojej ofercie specjalne kredyty i limity kredytowe, które przeznaczone są właśnie na cele związane z inwestycjami. W praktyce możemy, jeśli tylko mamy odpowiednie obroty i stosowną historię kredytową, finansować za pomocą kredytów bankowych naprawdę znaczne obszary działalności firmy. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, bowiem nie trzeba się przy tym obawiać, że np. „zamrozimy” kapitał firmowy w jakimś długoterminowym przedsięwzięciu i z tego tytułu będziemy mieć problem z opłaceniem bieżących zobowiązań firmy.

Jednym z najpopularniejszych kredytów dla firm są tzw. kredyty obrotowe, których celem jest w pierwszej kolejności finansowanie właśnie bieżącej działalności danego przedsiębiorstwa. Pojęcie kredytu obrotowego nie jest bynajmniej jednoznaczne – mamy do wyboru całkiem sporo możliwości, jeśli chodzi o finansowanie bieżących wydatków firmy.

Jednym z częściej wybieranych przez przedsiębiorców rozwiązań są wszelkiego typu kredyty obrotowe w rachunku bieżącym firmy. Są one doskonałym zabezpieczeniem na wypadek, gdyby firma miała mieć jakieś przejściowe trudności finansowe. Tego typu limity kredytowe mają w swojej ofercie praktycznie wszystkie banki, które swoje usługi kierują także do mniejszych i większych przedsiębiorstw. W wielu przypadkach spłata zadłużenia następuje automatycznie poprzez ściągnięcie należności z rachunku bankowego firmy. Jest to dość wygodne dla osoby spłacającej kredyt.

Inna możliwością, która pozwoli utrzymać kontrolę nad płynnością finansowej firmy, jest skorzystanie z opcji szybkich kredytów dla firm. Banki przeważnie dość chętnie przyznają takie kredyty przedsiębiorcom, którzy w danej instytucji mają rachunek firmowy (sprawdź ranking kont dla firm na kontopremium.com). Zwykle wystarczy złożyć odpowiednia dyspozycję przez telefon lub za pomocą specjalnego formularz, by po kilkunastu minutach (maksymalnie kilu godzinach) uzyskać decyzję kredytowa. Jeśli jest ona pozytywna (co zwykle się zdarza, ponieważ kredyty tego typu nie dotyczą zbyt wysokich kwot) praktycznie od razu środki znajdą się naszym koncie firmowym. Tego rodzaju kredyty przeznaczone są przezwanie dla firm, które działają na rynku od minimum 12 miesięcy. Przeważnie banki domagają się zaświadczeń o niezaleganiu z opłatami w US i ZUS.

Dość ciekawą formą kredytowania dla przedsiębiorstw jest także kredyt rewolwingowy, znany także jako odnawialny. Kredyty tego rodzaju maja zazwyczaj dość elastyczne warunki, które bank stara się za każdym razem dopasować do możliwości kredytobiorcy. Standardowo przedsiębiorstwo ma 12 miesięcy na wykorzystanie kredytu rewolwingowego. Warto jednak zaznaczyć, że jest to kredyt odnawialny, czyli po każdym wpływie środków na konto firmowe i automatycznej spłacie zadłużenia, limit kredytowy się odnawia. Dzięki temu zawsze możemy mieć pewność co do tego źródła finansowania działalności gospodarczej.

Naturalnie banki oferują przedsiębiorcom także i inne możliwości w zakresie finansowania ich działań. Wszyscy wiemy przecież doskonale, że proponowane są także kredyty inwestycyjne, technologiczne i oczywiście hipoteczne. Są to jednak zobowiązania, które z reguły dotyczą o wiele większych sum pieniężnych, a okres ich spłaty jest rozłożony na lato. Co ważne, tego rodzaju kredyty nie są dostępne dla wszystkich, bank sprawdza bardzo pieczołowicie zdolność kredytowa wnioskodawcy.