Jak zdobyć dotację z Unii na własną działalność

Odkąd jesteśmy w Unii, otworzyły się przed nami szerokie horyzonty, dając możliwości, jakich nie mięliśmy nigdy wcześniej. Jedną z najważniejszych jest możliwość uzyskania dotacji na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Jest to znakomite rozwiązanie dla tych, którzy mają znakomity pomysł na biznes, a jedyną przeszkodą przed jego realizacją były do tej pory znikome środki własne na realizację. Dzięki Unii Europejskiej można otrzymać nawet do czterdziestu tysięcy złotych jako dotacja dla firm na rozpoczęcie własnej działalności. Umożliwia to osławiony program 6.2. Ktoś sprytny zapyta – czyli wystarczy złożyć podanie do Programu 6.2, powiedzieć co się chce robić i Unia Europejska wypłaca dotację dla firmy? Niestety nie jest to aż takie proste, jednak trzeba przyznać, że nie jest też o wiele trudniejsze.

Przede wszystkim trzeba wygrać w konkursie. Operatorzy programu 6.2 w każdym regionie organizują konkursy, w których do wygrania są właśnie dotacje na własną działalność. Konkursy te mają różną liczbę zwycięzców, inne profile potencjalnego zwycięzcy, jak również inne wymagania, na przykład konkurs może dotyczyć projektu innowacyjnego jeśli chodzi o środowisko. Dlatego warto zapoznać się ze wszystkimi istniejącymi konkursami i czasem poczekać kilka miesięcy, aby wziąć udział w odpowiednim z nich i zwiększyć swoje szanse na wygraną.
Kiedy już wybierzemy konkurs, musimy napisać biznesplan. Dotacja trafi do naszych rąk tylko wtedy, gdy nasz biznesplan zostanie oceniony odpowiednią liczbą punktów, a następnie przejdziemy pozytywnie cykl rozmów.

Dodatkowo, istnieje możliwość otrzymanie tak zwanej dotacji pomostowej. W niektórych warunkach przedsiębiorstwo może wykazać zysk dopiero po kilku miesiącach, dlatego, aby stać je było na koszty prowadzenia działalności, takie, jak na przykład ZUS, dostaje ono co miesiąc przez 6 miesięcy kilkaset złotych dodatkowej dotacji. Co najważniejsze, jest to dotacja, która może zostać przedłużona na kolejne sześć miesięcy, dzięki temu przez rok mamy praktycznie gwarancję utrzymania się na rynku. Jak wiadomo, wymogiem Unii Europejskiej jest, aby utrzymać firmę na rynku przez rok, wtedy dotacja z Programu 6.2 będzie bezzwrotna. Jak zatem widzimy, jest to bardzo łatwe zadanie, które może zostać w zasadzie w całości sfinansowane przez Unię. Dlatego jeśli mamy dobry pomysł, siadajmy pisać biznes plan i składajmy wniosek o dotację na prowadzenie działalności z Programu 6.2, a być może spełnią się nasze marzenia o zostaniu przedsiębiorcą.