Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu dla firmy?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu dla firmy?

Przy wyborze kredytu dla naszej firmy powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Na początek warto się upewnić na jak długo jest przewidziany termin spłaty, im jest on dłuższy tym raty będą mniejsze. Sprawdźmy też jak wysokie jest oprocentowanie i z czego się ono składa, może na przykład będziemy mogli wynegocjować niższą marżę. Istotne jest też jak wysokie są wszystkie inne koszty związane z kredytem, czyli wszelkiego rodzaju prowizje, dodatkowe opłaty, ubezpieczenia, jak również to w jakiej walucie możemy taki kredyt zaciągnąć. W zależności od tego jaki to będzie kredyt musimy także dowiedzieć się jakie będą jego zabezpieczenia.

Dokonując wyboru kredytu dla firmy warto jest zebrać jak najwięcej ofert z różnych banków i porównać je pod kątem wymienionych wcześniej elementów. Takiej analizy możemy dokonać jak najbardziej sami korzystając z różnego rodzaju porównywarek, bądź też możemy skorzystać z pomocy doradcy (tutaj znajdą Państwo listę certyfikowanych doradców finansowych).

Zdarza się, że niektóre banki będą wymagały przy przydzielaniu kredytu założenia u nich rachunku bankowego. Tutaj należałoby się zapoznać z regulaminami interesujących nas instytucji, ponieważ każdy bank ma inne postanowienia w tej kwestii. Dodatkowo założenie konta może być wymagane na przykład w przypadku kredytu na rachunku bieżącym.

Przy niektórych rodzajach kredytów, na przykład przy kredytach hipotecznych, bank może mieć konkretne wymagania co do czasu przez jaki musi być prowadzona działalność. Wymagania te wyglądają inaczej w zależności od tego w jakiej branży udziela się dana jednostka. Przeważnie jednak musimy prowadzić działalność przynajmniej od kilku miesięcy, aby bank przychylił się do naszego wniosku kredytowego.